Oyun'la büyüyen çocuklar

Kreşe Alışma Süreçleri

  • Çocuklar için kreşe başlama saati en geç 09.00 dur. Çünkü sabah kahvaltısını  çocuklarla birlikte yapmak istiyoruz.
  • Çocukların kreşe başladığı andan itibaren mutlaka anne-baba, ya da büyükanne veya bakıcıanne ile beraber kreşe gelmeli , kreşe gelen yakınlarının kreş idaresinde kendisini izlediğine ve istediğinde ona ulaşabileceğine inandırılmalıdır.
  • Çocuk kreşe gelirken mutlaka ebeveynlerden birisi ya da yakınları ile birlikte  gelmeli ya da servise binmeli, uyum döneminde yakınları olmaksızın kesinlikle kreş servis aracına bindirilmemelidir.
  • Kreşte çocuğun uyumu için eşlik eden yakınından çocuk haberli olmalı,saklanmamalı, kaçmamalı  ve çocuğa bir yetişkine söyler gibi doğruyu söylemelidir. Kreş yönetimi  ve öğretmeni  çocuğun yakınlarının nasıl ayrılacağını , ne zaman ayrılacağını  çocuk ve yakınına söyleyecektir.Bu konuda kreş yönetiminin tecrübesine saygı duyulmalı,kaygı ve önerileri dikkate alınmalıdır.
  • Çocuğunuz kreşteki gruba girdiğinde onunla oynayabilir, öğretmenine güvendiğinizi, kreşin hoş,eğlenceli ve güzel bir ortamı olduğunu anlatır ve kreş hakkında olumlu şeyleri kendisi ile paylaşırsanız uyum sürecini hızlanır.
  • Çocuğunuz evde arkadaşlarını ve öğretmenini anlatmaya ,yaşadıklarını ve yaptıklarını anlatmaya başlarsa,kreşe güveni sağlanmış olacaktır. Bu andan itibaren çocuk  sizi yanında kreşe istemeyecek  ve kreşe alışmış olacaktır.
  • Çocuğunuzun uyum sürecinin başarılı  sürmesi ona karşı doğru şeyleri söylemenize bağlıdır; Seni müdür odasında kameradan izliyorum, seni biraz izleyeceğim sonra ayrılacağım , işe gideceğim akşama kreşten seni  ben alacağım   ya da baban alacak, kreş servisi ile geleceksin arkadaşlarınla birlikte servisle gelmek seni mutlu edecek, ben  ya da baban/annen seni aşağıda bekleyeceğiz gibi.

Oyun Sarısı Kreş ve Çocuk Kulübü_bahçede2Gördüğünüz gibi çocuğunuz için en  önemli   aşamayı  sorunsuz bir şekilde atlatmak Size, kreş yönetimine  ve öğretmene bağlı bir süreç. Birlikte çalıştığımız taktirde bunu başarabilir ve çocuğumuzun OYUN SARISI KRES ‘e  uyumlu ve mutlu şekilde gelmesini sağlayabiliriz.

Aşağıda  belirttiğimiz öneriler , çocuğunuzun kreşe olumlu bir başlangıç yapmasına yardımcı olacaktır. Öğretmenlerimiz ve Yöneticilerimiz ,uyum sürecinde,çocuğunuzun kreşe uyum sağlayabilmesi için güven ortamının yaratılması, olumlu deneyim yaşaması, kendisini mutlu ve rahat hissetmesi çabalayacaktır.